O NÁS

Obec Brandýsek leží přibližně 6 kilometrů severovýchodně od Kladna ve středních Čechách mezi městy Slaný a Kladno. Nedaleko se rozkládá vodní přírodní park a několik bývalých dolů. Obec Brandýsek vznikla sloučením dvou původních vsí, a to Brandýska a Olšan. V Hájkově kronice je Brandýsek zmiňován již v roce 975. V zemských knihách jsou nejstarší zápisy o Olšanech v roce 1316, o Brandýsku v roce 1345. Až do počátku 19. století zněl název obce Brandýs (u Slaného), teprve od této doby se pro lepší odlišení od měst stejného jména užívá ve zdrobnělé podobě Brandýsek.

Ve vsi se nachází kulturní památka ČR – Těžní věž dolu Michael, jedna z posledních dochovaných těžních věží na Kladensku. Příhradová konstrukce pochází z období let 1906 až 1910.

Mezi známé osobnosti narozené v Brandýsku patří architekt Alois Dryák, vysokoškolský pedagog František Wald, violoncellista Josef Háša a sochař František David. Obec má rozlohu 3,90 km2 s více než 2000 obyvatel. Jedná se o spádovou obec oblastního významu, ve které se nachází i náš dobrovolný hasičský sbor. Ten byl založen roku 1889 jako sbor spojených obcí Brandýsek, Olšany, Holousy a Cvrčovice. V Hájkově kronice je Brandýsek zmiňován již v roce 975. V zemských knihách jsou nejstarší zápisy o Olšanech v  roce 1316, o Brandýsku v roce 1345. Sbor se významným způsobem podílí jak na kulturním životě obce, tak i na jejím vzhledu a čistotě.

Na našich webových stránkách naleznete informace o historii a současnosti našeho sboru, informace o výjezdové jednotce a dětském kolektivu.