KROUŽEK MLADÝCH HASIČŮ

Co musím udělat pro to, aby do kroužku mohlo chodit moje dítě? Stačí zavolat někomu z vedoucích a domluvit se s ním či přijít kterékoliv úterý na trénink!

aneb JAK SE STÁTI SOPTÍKEM

Co si mám představit pod pojmem hasičský kroužek? Co že se to tam po dětech vlastně chce? Co je vůbec jeho náplní? Je to jen pro kluky nebo tam chodí i holky?

Je pravdou, že u nás ve středních Čechách se o mladých hasičích a jejich činnosti mluví jen velmi málo. A tak se ani nedivím, že si kladete již zmíněné otázky.

U nás na Brandýsku se hasičská mládež vede od roku 1998, kdy se začalo s prvním náborem dětí do kroužku. Od té doby se u nás vystřídalo bezmála 160 dětí. Náplní jednotlivých schůzek jsou především hry a zábava. Přes zimu chodíme do tělocvičny a připravujeme se na menší soutěže (takzvané ligy) a závod požárnické všestrannosti. Tento závod se běhá většinou v lese, trať je vytyčena fáborky a děti si tak mimo jiné vyzkouší orientaci v terénu. Učíme se uzle, topografické značky, základy zdravovědy, grafické značky, určení azimutu, střelba ze vzduchovky, přelézání po laně – to jsou ty odborné věci. Ale s dětmi také kreslíme, stříháme, lepíme, hrajeme pexeso či karty nebo jiné společenské hry. V tělocvičně využíváme dostupné nářadí, soutěžíme ve družstvech, hrajeme míčové hry, taky se učíme dětská říkadla a básničky. Přes léto chodíme hlavně ven a připravujeme se na jarní kolo hry Plamen. Zde probíhá pět větších závodů během víkendu. Jsou to štafetové běhy a požární útoky s vodou. Děti si vše během jara a vlastně i ve stížených a improvizovaných podmínkách během zimy v tělocvičně naučí. Například děti přeskočí či přelezou bariéru 0,7 m vysokou, přeběhnou kladinu, prolezou tunelem, podběhnou laťku, přenesou prázdný hasičák či hadici, dále je to práce s hadicí samotnou. Té je v hasičském sportu asi nejvíce. Od jejího zapojení, rozhození, odpojení i samotného smotání v ruce. Největší radost ovšem děti mají ze stříkání vody do terčů. Ať už malými hadicemi D ze džberovek – ručních stříkaček nebo většími hadicemi C přímo z požární motorové stříkačky. Kromě technických znalostí děti získají tedy také praktické dovednosti.

S dětmi jezdíme i na výlety, do bazénu, zoologické zahrady a jiné. Dvakrát do roka jezdíme na víkendové soustředí.

Děti (holky i kluci) se scházejí každé úterý od 16:30 do 18:30 hod v tělocvičně nebo v prostorách čističky odpadních vod. Starší se kromě úterka scházejí i ve čtvrtek od 16:30 do 18:00 společně s dorostem.

Doufám, že jste si díky tomuto článku udělali lepší přehled o tom, co je náplní mladého hasiče. Myslím, že je to všestranné rozvíjení mládeže a dětí předškolního věku, a byla by velká škoda, kdybyste možnosti přihlásit děti do našeho kroužku nevyužili.

Na všechny budoucí malé Soptíky se předem těšíme!